Tuesday, 10 December 2013

Free the Dance ostatni raz w 2013 to Olszowska (Ol) Szamburski (Sza) Haduch (Ha) Zakrocki (Za)

Free The Dance
16.12.13
godz. 20:00
Alchemia, ul. Estery 5, Kraków
Bilety na stronie Alchemii lub w dniu koncertu 25zł
 

Free the Dance ostatni raz w 2013 roku przedstawi dwa duety, które nigdy wcześniej nie zaistniały w takiej konstelacji: Iwona Olszowska (Ol) i Paweł Szamburski (Sza) Małgorzata Haduch (Ha) i Patryk Zakrocki (Za)
Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski, znani jako duet SzaZa, to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają
na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz ) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl ), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają. Tym razem, na zaproszenie Małgorzaty Haduch, Paweł i Patryk przybywają do Krakowa, by w ramach cyklu Free The Dance stworzyć całkiem nowy kosmos muzyczny. Każdy z nich wystąpi solo z jedną tancerką. Muzycy starają się oswobodzić zarówno scenę, jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych "ustawień". Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu. Natomiast Free The Dance jest manifestem pełnym pasji łamiąc podziały form scenicznych oraz uwalniając taniec współczesny od wielu stereotypów.

Iwona Olszowska to jedna z najważniejszych postaci polskiego tańca po 1989 roku. Odcisnęła trwałe piętno na krakowskiej scenie tanecznej. Współzałożycielka - wraz z Martą Pietruszką - Eksperymentalnego Studia Tańca EST, powstałego w 1987. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych organizowano tam warsztaty z podstaw techniki Limona oraz analizy ruchu Rudolfa Labana. W 1990 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez pół roku uczęszczała na zajęcia z tańca na University of Alabama oraz w Santa Fe. Jej mentorką w USA była Linda Caldwell, wykładowczyni i badaczka tańca. Obecnie Iwona specjalizuje się w improwizacji oraz kontakt improwizacji, których jest jedną z najwybitniejszych nauczycielek w Polsce. Jej stylu improwizowania nie da się podrobić;  ona sama, na scenie, nosi w sobie pewną tajemnicę. Lekkość i nieudawana radość z tańczenia, ze swobodą wyłaniają się z doświadczenia tej wyjątkowej artystki.

Małgorzata Haduch, tancerka i inicjatorka cyklu Free The Dance, konsekwentnie realizuje swoją wizję nurtu improwizacji, za każdym razem poszukując nowych możliwości łączenia improwizowanej  muzyki i tańca. To spotkania wyjątkowych osobowości tworzą magię i ekscytującą chemię na scenie, dlatego grudniowy wieczór w Alchemii zapowiada się tak ciekawie. Artyści, którzy zadebiutują w takich składach, mają pewną ciekawość i ufność, że nowe duety przyniosą świeżą bryzę w ich własnych poszukiwaniach.

Więcej informacji pod:
www.alchemia.com.pl
www.szaza.pl
www.myspace.com/szamburski
www.myspace.com/zakrocki
www.ladoabc.com

i

No comments:

Post a Comment