Wednesday, 1 March 2017

Zakończenie projektu stypendialnego - Szept w moim oku. Partytura.


Rezonans. Bezdźwiękowa kompozycja choreograficzna rozedrgania na minimum 4, maksimum 12 osób.
Wsłuchanie się w szum, a potem nastanie pełnej ciszy. Ciała-bryły poruszał lekki wiatr, nie było momentu zatrzymania. Szumiące ciała uchwycone w środku jakiegoś tańca. Coś się wydarza, choć mało się zmienia. 

Rezonans to ledwo dostrzegalny mikroruch całego ciała pomiędzy ciszą a szeptem. Kojący, nie nerwowy, kolisty, o minimalnej amplitudzie. To nie jest martwa pozycja, to jest trans. Biel podróży w szum.
Taniec to bezdźwięczny szept lub hałas w ciele.
Wchodzi pierwsza osoba, rozpoczyna Rezonans. Po 1 minucie wchodzi druga i trzecia osoba; kontynuują Rezonans. Po kolejnej 1 minucie dochodzi reszta wykonawców – dołączają się do Rezonansu. Mijają następne 2 minuty.

Rozpoczyna się Pierwszy Taniec, trwa 3-5 sekund. Taniec to bezdźwięczny szept lub hałas w ciele. Potem tancerze znów zatrzymują się w rozszumieniu. 5 minut Rezonansu.
Uszy twoich myśli.


Drugi Taniec, 3-8 sekund. Powrót do Rezonansu na nie mniej niż 1 minutę. Ciało zatrzymuje się uchwycone w emocji, wrażeniu. Myśl podąża za tańcem, gdy ciało szumi.
 
Balans pomiędzy Rezonansem a Tańcem musi być zachowany w taki sposób, że doświadczamy szumu, a nie oczekiwania na zmianę.
(...)

Oto fragmenty z opracowanej partytury choreograficznej Whisper in my Eye/Szept w moim oku. Projekt zrealizowałam w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Dziękuję. 

Wspólnie z Kasią Firlej kończymy projekt graficzny partytury, który zostanie pokazany w trakcie Polskiej Platformy Tańca w Bytomiu (2 kwietnia Open Platform) Zapraszamy.


No comments:

Post a Comment