Monday, 30 October 2017

Kilka słów o Passing Through - zakończenie projektu PTO na Sycylii


Passing Through to grupowa, spontaniczna kompozycja choreograficzna stworzona przez oryginalnego artystę, Davida Zambrano, który rozwija tę twórczą metodę od 30 lat. Praktyka Passing Through niekoniecznie stawia wirtuozerskie wykonanie jako cel treningu. Wręcz przeciwnie, jest to sposób, w którym zawiera się rozwijanie wielu postaw i umiejętności w komunikacji międzyludzkiej oraz budowania grupy jako jednego, współdziałającego organizmu.
Podstawą poruszania się jest przemierzanie przestrzeni, kreując swoją własną ścieżkę. Obejmuje to proces podejmowania decyzji i negocjowania wyboru w celu osiągnięcia harmonii. Wymaga skupienia w uważnym słuchaniu świata, w którym się poruszamy, jako całość. W Passing Through nie kierujemy się osądem „dobrze/źle”, lecz poznajemy różnice między oczekiwaniem a wydarzeniem się.
W formie, Passing Through uaktywnia spiralę w całym ciele, wyrabia wytrzymałość fizyczną, miękkość oraz precyzję w ruchach. PT proponuje, podobnie jak w sztukach walki, pojęcie emocji jako silnej energii, którą można wykorzystać do ukształtowania czegoś innego. Mottem tej praktyki jest przepuszczenie/przejście przez siebie, aby w pełni zaznaczyć swoją obecność i zaprosić do świata własnej wyobraźni. Podążając przed siebie, badamy proces adaptacji w zmieniającym się spontanicznie środowisku. Prowadząc innych, dzielimy się tym, co wiemy i uczymy się od siebie nawzajem.
Passing Through jest także treningiem, w którym studiujemy muzykę – jak słuchać dźwięku, jak tworzyć wspólnie kompozycję w przestrzeni, przypominającą współbrzmiącą orkiestrę. W tej praktyce jest miejsce na rozwijanie emisji głosu, który traktowany jest jako nierozerwalna część fizyczna ludzkiego ciała. Ponad wszystkim, Passing Through wyrabia uwagę na grupowe działanie, globalny ogląd sytuacji, którą kreujemy oraz indywidualną siłę, by zmienić to, na czym nam zależy. Są to postawy niezmiernie potrzebne we współczesnym świecie. 

Udział Małgorzaty Haduch w projekcie Passing Through Only
w Belpasso, na Sycylii, był możliwy przy wsparciu 
Programu Kultura Polska Na Świecie
Instytut Adama Mickiewicza

No comments:

Post a Comment